Yükleniyor...

Samba

Samba dansı Brezilya kökenli bir dans türüdür. Aynı isimle yaygın müzik şekli de söz konusudur. Samba müziği Bahia’dan göç eden zencilerin Rio De Jeario’da 20. yüzyılın başlarında geliştirdiği oldukça dikkat çekici bir müzik türü olmuştur.  Karnaval dansı olarak samba bireysel olarak yapılıken, uluslararası yarışmalarda samba eşli yapılan bir dans türüdür. Sambada standart ritim “hızlı-hızlı-yavaş” şeklindedir ve üç adımdır.

Samba

Rumba

Rumba aslında İspanyol ve Afrika kökenli bir danstır ancak 16. yüzyılda Afrika'dan getirilen köleler ile Küba'ya taşınmış ve gelişiminin büyük bölümünü burada göstermiştir. Rumba müziği romantik ve kalp atışını andıran bir yapıdadır. Dansın tutkusunun ve etkisinin büyük bölümü müzikteki ezgilerde hayat bulur. Rumba, yavaş tempolu, zor; ama eşsiz bir Latin Amerikan dansıdır. Çiftler arasındaki tutkuyu hareketlere yansıtır.

Rumba

Jive

Latin Amerika kökenli bir tür olan Jive dansı, Jittenburg dansının akrobasiden arındırılmış hali olarak, ilk kez 1944 yılında ayrı bir tür olarak isimlendirilmiştir. Figürlerde rock’n roll, boogie boogie gibi danslarında esintisi hissedilmektedir. Jive dansı oldukça hareketlidir, zarif ve seyri keyiflidir. Çok ritmik ve dinamik olmasına rağmen bir pozisyon dansıdır ve dar alanlarda, kalabalık pistlerde icrası mümkün olabilmektedir.

Jive

Pasadoble

Paso Doble, zenci kültüründen gelmeyen tek Latin Amerikan dansıdır. Dansın kökleri İspanya'ya uzanır. Paso Doble" terimi dansın kültürünü pek de çağrıştırmayarak "iki adım" anlamına gelir. Tıpkı İspanyolların boğa güreşlerindeki gibi erkeğin bir matadoru ve kadının da pelerinini temsil ettiği bu dans sadece anayurdu İspanya ve Fransa da değil  tüm dünya çapında etkisi yok olmayacak bir tutku silsilesi yaratmıştır.

Pasadoble

Cha Cha Cha

Cha Cha Cha'nın ilk olarak 1950'li yıllarda Mambo ve Rumba'nın bir sentezi olarak Amerika'da ortaya çıktığı kabul edilir. Basit yapısı ve neşeli müziği sayesinde kolayca yayılmıştır. Çiftlerin kapalı ve açık tutuşta veya mesafeli olarak gerçekleştirebileceği figürleri vardır. Çiftlerin kapalı ve açık tutuşta veya mesafeli olarak gerçekleştirebileceği figürleri vardır. Cha cha cha'nın pistteki genel karakteri asalet veya ciddiyet taşımaktansa; neşeli, sevinçli, biraz da yaramaz, muzır bir parti atmosferi içerir.

Cha Cha Cha