Yükleniyor...

Salsa

Günümüzde yapılan salsa müziklerini dinlediğinizde altyapısında "Son" ,"Cumbia" ve  "Guaracha" ritimlerini ve vuruşlarını duyarız. Salsa şarkılarının sözlerinde çok geçen bir kelime vardır: "SON". Son salsanın tam anlamıyla orijinidir. Hergün daha büyük bir popülerite kazanarak kitlesini arttıran ve dansçılara yıllardır büyük zevk veren bir latin dansı olan salsa Karayipler'de Amerika'da ya da Avrupa'da değil dünyanın her köşesinde insanları etkileyen bir dans türü haline gelmiştir..

Salsanın bir çok stili vardır. Bu stillerin her birinin ayak figürleri ve dönüş özellikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu stillerden en çok bilinenleri şu şekilde sıralanabilir: Los Angeles Stili, New York Stili ,Küba Stili

 

Salsa

Bachata

Bachata Dominik Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan romantik bir müzik ve dans türüdür. İlk başlarda bir müzik türü ile ortaya çıkan Bachata, 1960’da Luis Guerra'nın 1982 yılında bir Bacheleta albümüyle Grammy Ödülü almasıyla popülerlik kazanmıştır. Sonraları ise yavaş ritimli ve 4/4’lük adımlarla yapılan hareketleri ile farklı bir dans kültürü olarak ortaya çıkmıştır Diğer Latin dansları ile benzerlik gösteren hareketlerinin yanı sıra özel olarak üzerinde durulan kalça ve bel hareketlerine de sahiptir. Partnerle yakın temas, şiirsel anlatımlar önemlidir. Aşk, romantizm ve tutkuyu ön plana çıkaran bir dans türüdür.

Bachata

Merengue

1850 yılında Dominik Cumhuriyeti topraklarında doğan merengue, kolay öğrenilen bir dans olmasının yanı sıra müzikleri de oldukça etkileyicidir . Merengue müziği günümüzde Porto Riko ‘lu müzisyenlerce yorumlanmakta ve icra edilmektedir.Kıvrak kalça hareketleri ile yapılan merengue diğer türlerden etkilendiği için geniş bir hareket ağına sahiptir.

Merengue

Club Cha Cha

Küba kökenli bir dans ve müzik türüdür.. Bu sebeple de Latin Amerika’nın tüm coşkusunu ruhuna yansıtmaktadır. Tarihi ise 1953 yılında Kübalı viyolonist ve besteci Enrique Jorrin tarafından hazırlanan müziğe dayanmaktadır. Mambo’nun bir türevidir., club cha cha dansı (sosyal cha cha), asil ve ciddi bir duruşa değil aksine neşeli, yaramaz ve sevinçli bir atmosfere sahiptir. Bir pozisyon dansı olması sebebiyle de küçük alanlarda rahatlıkla uygulanabilirken, çiftlerin kapalı ve açık tutuşta gerçekleştirdiği figürleri vardır

Club Cha Cha