Yükleniyor...

Vals

16. yy ortalarında Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkan ve “Valto” olarak adlandırılan folklorik bir danstır. 1812 yılından itibaren de İngiltere’de geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eglencesi olmuştur.. Günümüzde vals “Viyana Valsi” ve “Modern Vals” olmak üzere iki farklı ritim ve kategoride dünya dans literatüründe yer almaktadır.

Vals

Foxtrot

Fokstrot 20'inci yüzyılın başlarında Avrupa'da görünmeye başlanmış ve asıl ününe 1920'lerde ulaşmıştır. Yıllar boyunca değişik tipleri ortaya çıkmıştır ama aralarında en popülerleri Slow Fox ve Quickstep’tir Güçlü bir denge ve her harekette sabit bir kontrol gerektirdiğinden zor bir dans olarak kabul edilir. Temelde kadının hareketlerinin baskın olduğu bir dans türüdür. Salon dansı kapsamına giren bu tür başta karmaşık bir yapıya sahip olsa da kısa sürede daha basit kalıplara indirgenerek dans severlerin beğenisine sunulmuştur.

Foxtrot

Quick Step

Çıkış kaynağı İngiltere olan Quickstep, 1930'larda hızlı ve popüler bir dans olan Fokstrot'un yerini almıştır. Hızlı ve neşeli ritmi, temiz adımlar ve canlı hareketler gerektirir. Çok fazla hareket çeşidi olduğundan standart dansların yaratıcılığa en açık olanı olarak kabul edilir. Quickstep, dönüşler ve zıplamalar içeren hareketli ve neşeli bir danstır.

Quick Step

Rock’Roll

XX.yy toplum dansı olan boogie boogie’den türetilmiştir. ABD’de ortaya çıkmış ve özellikle 1945 sonrası Avrupa’da da kendine yer bulmuştur Rock’n Roll dansı, Rock and Roll denen müzikle birlikte 1950’li yıllarda gençler arasında oldukça sevilmiştir. Dansın en bilindik hareketi, erkeğin kadını havaya doğru atıp sonra tekrar yakalamasıdır. Pek çok akrobatik hareketler kullanılır. Günümüzde daha çok gösteri amacıyla sergilenmektedir

Rock’Roll

Swing

Swing, 20’inci yüzyılın en popüler caz hareketlerinden biri olarak kabul edilen ve ilk olarak 1930’lu yıllarda ortaya çıkan bir dans türüdür. Melodileriyle ve figürleriyle pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Romantik ritimlerde hayat bulan adımlar, hızlı hızlı ve yavaş yavaş şeklinde devam eder. Swing, eşli dansların belki de en eğlencelisidir…  Sosyal ortamlarda, sahnede ve dans pistlerinde eşi görülmeyen bir enerji vermektedir.

Swing

Lindy Hop

1920′li yılların sonunda Harlem, New York’ta bir sokak jazz dans türü olarak ortaya çıkmış Afrika kökenli bir Amerikan dansıdır. Kökleri Charleston, breakaway, texas tommy ve cakewalk gibi diğer siyah Amerikan danslarına dayanan Lindy hop, swing müziğiyle birlikte gelişmiştir. İlk eşli swing danslarından biri olması nedeniyle dikkat çeken lindy hop II. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan Boogie Woogie, Rock’n'Roll, Jive, East Coast Swing, West Coast Swing ritimleri ile birleştirilerek sadeleştirilmiştir. Geçmişte çok hayranı olan bu tür günümüzde festivaller ve yarışmalar ile devam ettiriliyor.

Lindy Hop